KAIKENLAINEN keinovalo on ympäristölle haitallista, kun luonnon luontainen valosykli häiriintyy haitallisen keinovalon vuoksi, sanoo aiheesta pro gradu -tutkielman Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakouluun kirjoittanut Paula Hokkanen.

Hokkanen vieraili keskustelemassa aiheesta Jylkkärin podcastissa.

Tutkielman nimi on Valosaaste julkisorganisaatioiden yritysvastuussa. Valosaaste (englanniksi light pollution) tarkoittaa öisin loistavaa keinovaloa.

Normaalisti kasvit ja eläimet toimivat päivä- ja vuodenaikarytmin mukaan, mutta keinovalo vääristää normaalia kiertokulkua.

HOKKANEN KERTOO, että julkisorganisaatioilla on Suomessa ohjeita ympäristön valosuunnittelusta, mutta niitä ei kuitenkaan usein noudateta. Jyväskylän kaupunki on tehnyt ohjeet keinovalolle Valon kaupunki -hankkeessa vuonna 2024.

Ohjeissa kehotetaan matalaan asennuskorkeuteen, värilämpötilaan sekä valotehoon. Ideaalia olisi olla käyttämättä keinovaloa, mikäli se on mahdollista. Ympäri vuorokauden loistavat valotaulut ovat kuitenkin esimerkki ohjeiden laiminlyönnistä.

Jaksossa käsitellään myös muun muassa ratkaisuja valosaasteen vähentämiseksi tulevaisuudessa, käydään läpi ideaalit mallit ulkovalaisimille sekä mietitään valosaasteen yhtäläisyyksiä muihin saasteisiin. Jakso kuunneltavissa Jylkkärin kanavista Spotifysta ja Youtubesta.