Hippoksen harjoitushallissa desibelit ovat korviahuumaavat vielä sunnuntai-iltana. Aina kun kiekko iskeytyy reppuun, vaihtoaitio antaa sen myös kuulua. Mustien ja valkoisten paitojen kamppailu jatkuu jäällä yhdeksään asti. On JKV:n syksyn ensimmäiset harjoitukset.
FCAA-sarjassa pelaava Jyväskylän Kylteriveljet ry eli JKV on perustanut miesten jääkiekkojoukkueen vuonna 2018. Tällä hetkellä mukana on noin kolmekymmentä pelaajaa, suurin osa heistä on pörssiläisiä eli kauppatieteilijöitä tai dumppareita eli informaatioteknologian tiedekunnan opiskelijoita. Joukkueen harjoituksissa ainejärjestöillä tai vuosikursseilla ei ole merkitystä, sillä kaikkia yhdistää jääkiekko.
”Täällä on hyvä yhteishenki ja rento meininki. Olen oppinut tuntemaan täältä samanhenkisiä ihmisiä ja saanut uusia kavereita”, keskushyökkääjä Tuomas Saarivainio hehkuttaa.
Kaukalossa vilisee pelaajia monenlaisista taustoista, aiempia joukkueita löytyy ympäri Suomea. JKV:ssä he vaikuttavat viihtyneen monta kautta putkeen. Joonas Uusnäkki kertoo pelaavansa täällä kuudetta kautta, Roope Sillgren taas kahdeksatta. Pitkällä matematiikalla Sillgren on ollut joukkueen mukana alusta asti.
”Ihan vaan se, että pääsee pelaamaan tätä lajia aikuisiällä ja edullisesti. Se on tosi iso juttu”, Uusnäkki toteaa.
Joukkueen harjoitukset pidetään kerran viikossa sunnuntaisin. Aika ja päivä vaikuttavat sopivan, sillä heti ensimmäisissä harjoituksissa on paljon porukkaa. Kauden pelit eivät vielä ole selvillä, ne määrittää FCAA:n otteluaikataulu.

FCAA on korkeakoulu-urheilua edistävä urheilusarja, joka on aloittanut toimintansa vuonna 2023. Jääkiekossa on olemassa kaksi eri FCAA-sarjaa, viime vuonna myös jenkkifutikselle perustettiin oma sarja. Joukkueurheilun korkeakoulusarjoja ei Suomessa olla viime vuosina nähty, mutta joitakin korkeakoulujoukkueita kyllä pelaa jääkiekkoliiton sarjoissa, esimerkiksi jyväskyläläinen Liikunnan Riemu.
”Olin vuonna 2021 palaverissa jenkkien kanssa, jossa keskusteltiin korkeakoulu-urheilusta yleisesti. Siellä korkeakoulu-urheilu on valtava ilmiö ja todella suosittua. Jossain kohtaa kysyttiin, että millaista korkeakoululätkä on Suomessa. Silloin totesin, ettei sellaista oikeastaan ole. Ajatus jäi tuolloin hautumaan, ja myöhemmin samana vuonna lähdin kehittämään toimintaa ystävieni kanssa”, FCAA:n puheenjohtaja Kami Kortelainen kertoo.
Sarjan nimi muistuttaa Yhdysvaltojen korkeakoulusarjaa NCAA:ta. Siellä 24 eri lajin parissa pelaa jopa puoli miljoonaa korkeakoulu-urheilijaa. Esimerkiksi jääkiekon NHL-sarjaan varataan huippupelaajia suoraan NCAA:sta. Vuoden 2025 varaustilaisuuden ensimmäisellä kierroksella varattiin viisi NCAA:n pelaajaa. Vuoden 2024 varaustilaisuudessa kaksi ensimmäisenä varattua pelaajaa tuli NCAA:sta. Yhteistä FCAA:lla ja NCAA:lla on lähinnä ideologia ja se, että pelaajat ovat korkeakoulu-urheilijoita.
Ennen sarjan muotoutumista järjestettiin ”demoversio” eli turnaus nimeltä Kyltereiden (kauppatieteilijöiden) SM vuonna 2023. Tapahtumalle oli kysyntää ja kaksi päivää myöhemmin Kortelainen pohti sarjan perustamista Suomeen.
Nyt syksyllä 2025 käynnistyy jo kolmas kausi. Muutamassa vuodessa konsepti on kasvanut huomattavasti. Mukaan on lähtenyt lukuisia kaupunkeja ja korkeakouluja. Viime kauden mestaruuden vei lappeenrantalainen Parru HT. Joukkue sai samalla kotivoiton, sillä FCAA:n lopputurnaus pelattiin viime keväänä Lappeenrannassa.
Jyväskylästä jääkiekon FCAA-sarjassa pelaavat JKV ja Jyväskylän ammattikorkeakoulun opiskelijoista koostuva Jamk Tigers. JKV on ollut sarjassa alusta asti, Tigers liittyi mukaan viime vuonna. Tällä kaudella joukkueita on yhteensä 25.

On jälleen sunnuntai ja jäähallilla vahva tekemisen meininki. Tällä kertaa kaukalossa on Jamk Tigersin harjoitukset. Joukkueen toiminta ei ole tiettyyn viikonpäivään sidottu, vaan harjoitusten ajankohta äänestetään pelaajien kesken viikoittain.
Jamk Tigersia on ollut perustamassa neljä kaverusta: Taavi Räsänen, Oskari Rantala, Miska Markki ja Eemeli Snellman. Räsänen, Rantala ja Snellman pelaavat joukkueessa edelleen.
”Jääkiekon pelaaminen itsessään vie aika vähän aikaa, mutta jotta joukkue toimii ja pystyy kasvamaan organisaationa, niin se vie aika paljon aikaa. Mulla meni viime kaudella kuukauden töiden verran aikaa näihin tiikerihommiin”, maalivahti Eemeli Snellman kuvaa.
Joukkueessa pelaa noin kolmekymmentä pelaajaa. Heidät on valittu syksyn alussa mukaan ”try outeilla” eli ennen kautta järjestetyillä näytöillä. Pelaajien valintaan on vaikuttanut taitojen lisäksi hyvä joukkuehenki.
”Kiinnostuksen määrä on vähän yllättänyt. Porukkaa olisi riittänyt melkein kahteen joukkueeseen”, laitahyökkääjä Taavi Räsänen sanoo.
Tigersin harjoituksia on seuraamassa myös markkinointipäällikkö Sara Joliet ja markkinointikoordinaattori Oona Valkeajärvi. He pyrkivät tekemään joukkueesta tunnetumman somen kautta. Harjoituksista irtoaa materiaalia ainakin TikTokiin ja Instagramiin.

Korkeakoulujen yhteinen jääkiekkosarja FCAA on otettu positiivisesti vastaan. Kortelaisen mukaan palautteen joukossa korostuvat kokemus yhteisöllisyydestä ja harrastuksen kautta syntyneet kaverit uudella opiskelupaikkakunnalla. Sarja tuo myös virtaa joukkueiden toimintaan.
”JKV on ollut FCAA:ssa alusta asti mukana, mielestäni se on aivan maailman mahtavin keksintö. On hienoa päästä pelaamaan muita opiskelijoita vastaan, se luo yhteishenkeä täällä meilläkin”, Jesperi Moisala fiilistelee.
FCAA tuo Suomeen Yhdysvalloista tuttua korkeakoulu-urheilun kulttuuria. Sarja on täyttänyt eräänlaisen aukon, joka korkeakoulujen urheilutoiminnassa on ollut.
”Todella tervetullut sarja Suomeen. Kun itse aloitin opiskelut, olisin toivonut samanlaista. On ilo seurata nyt, kun kaverit käyvät pelaamassa”, Uusnäkki kertoo.
Ainut mitä toivoisin on, että olisi enemmän pelejä kaudessa. Muuten oikein hyvin järjestetty sarja” Jamk Tigersin keskushyökkääjä Kristian Friman pohtii.
Jääkiekkosarjaa ei ole vaivatonta luoda tyhjästä, vaan FCAA:n perustaminen on vaatinut paljon pohjatyötä. Kulmakivenä toiminnan herättelemiseen on ollut perustajien hyvät verkostot ympäri Suomea.
”Kesällä 2023 soiteltiin satoja puheluita, joissa yritettiin rekrytoida ihmisiä eri joukkueisiin ja saada niihin aktiivisia tyyppejä”, Kortelainen avaa.
Kauppatieteilijöiden verkoston pohjalta syntynyt sarja koostui aluksi luonnollisesti lähinnä kyltereistä. Nyt sarjan kasvettua pelaajia on monilta eri aloilta. Uusia joukkueita on perustettu puhtaasti FCAA-sarjaa varten.
Kortelaisen mukaan tarkoitus on pitää hyvä flow ja kehittää toimintaa edelleen eteenpäin. Tavoitteena on pysyä vauhdissa mukana ja tarjota elämyksiä ja kokemuksia. Sen tarkemmin hän ei tulevaisuudesta kerro.
”Nyt ollaan jo onnistuttu paremmin kuin olisin osannut unelmoida.”
Sarja on käynyt aktiivisesti neuvotteluita jääkiekkoliiton kanssa, mutta yhteistä sopimusta ei ole toistaiseksi syntynyt. FCAA jatkaa siis toimintaa itsenäisesti myös nyt alkavalla kaudella.
”Oltaisiin kaivattu vähän enemmän apua tuomaripuolelle, mutta se on sidottu muuhunkin yhteistyöhön yhtenä osana kokonaisvaltaisempaa sopimusta”, Kortelainen sanoo.
Toistaiseksi sarjan puheenjohtaja on käynyt itsekin viheltämässä pelejä ympäri Suomea. Työryhmässä kaikki tekevät kaikkea, Kortelainen kuvaakin rooliaan nimityksellä ”puuhamies”.

JKV:n ja Jamk Tigersin välillä on pelattu yksi Jyväskylän paikallisottelu, eli derby, viime kaudella. Kentällä kamppailu Jyväskylän mestaruudesta on kovaa, mutta joukkueet tulevat keskenään hyvin toimeen.
Tänä vuonna derby pelataan 21. lokakuuta.
”Hirveästi ei ole ollut vastakkainasettelua, kiva että on toinenkin joukkue Jyväskylästä. On hienoa päästä pelaamaan Jyväskylän herruudesta”, Saarivainio sanoo.
”Meillä on veljellinen viha-rakkaussuhde. Kentällä ollaan pahimmat vastustajat, mutta vapaa-ajalla nähdään oikein hyvissä merkeissä”, Friman kertoo.
Kaksi joukkuetta mahdollistaa kilpailuasetelman muodostumisen ja erilaisten tapahtumien järjestämisen myös tulevaisuudessa. Viime vuoden ottelussa yleisöä oli hyvin paikalla ja molemmilla joukkueilla oli selkeästi omat kannattajansa.
”En ole koskaan pelannut niin suuren yleisön edessä. Tämä joukkue pystyi sellaisenkin kokemuksen mahdollistamaan, se on aika siistiä”, Snellman muistelee.
Markkinointivastaavien mukaan pienen kilpailuasetelman luominen kuuluu asiaan. Tarkoituksena ei kuitenkaan ole jakaa Jyväskylän opiskelijoita kahtia, vaan yhdistää urheilun kautta. Oman puolensa he ovat toki jo valinneet.
”Kyllä Jyväskylä on tiikereiden kaupunki”, Joliet vielä heittää.