KAIPUUTA TÄMÄNKALTAISELLE yhdistykselle on ollut. Niin sanovat Jyväskylän Sateenkaarevat Opiskelijat ry:n sihteeri Venla Arosara ja varapuheenjohtaja Sanni Koivisto.

Jyväskylässä on toiminut Setan paikallisosasto 35 vuoden ajan ja Ilokivi Queer Night on tarjonnut opiskelijoille tapahtumia, mutta juuri queer-opiskelijoiden edunvalvontaan keskittynyttä järjestöä ei ole ennen ollut. Nyt sellainen on perustettu.

Sateenkaareva tai queer ovat kattotermejä seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille. Yhdistyksen toimintaan on kuitenkin tervetullut mukaan, vaikka ei identifioituisi tiettyyn lokeroon.

”Tapahtumat ovat meille ihan kaikille. Kunhan sitoutuu meidän sääntöihimme ja turvallisen tilan periaatteisiin, on tervetullut. Voi tulla vaikka ei olisi yhdistyksemme jäsen tai ei suoraan kokisi itseään queer-ihmiseksi, mutta haluaa tutustua uusiin ihmisiin”, Arosara sanoo.

”Jos tämäntyyppinen porukka kutsuu, saa tulla. Kunhan sitoutuu meidän periaatteisiimme, se on ehkä se tärkein asia”, Koivisto jatkaa.

AROSARA JA KOIVISTO kuvailevat, että yhdistyksen perustamisessa oli ”monta pistettä, jotka kaikki vain sattuivat samaan aikaan yhteen”. Arosara on kotoisin Joensuusta, jossa perustettiin pari vuotta sitten yhdistys sateenkaareville korkeakouluopiskelijoille.

”Silloin mietin, että tällainen yhdistys olisi kiva, mutta en ajatellut asiaa enempää. En miettinyt, että sellaisen voisi itse perustaa”, hän muistelee.

Koivisto ja Arosara ovat molemmat Jyväskylän yliopiston ylioppilaskunnan (Jyy) hallituksessa. Koivisto opiskelee yhteiskuntatieteitä, Arosara kulttuurintutkimusta ja kulttuuripolitiikkaa. Jyyn hallituksessa perustajat tutustuivat yliopiston harrastejärjestöihin. Jyväskylässä on opiskelijoille muitakin yhdistyksiä kuin vain omat ainejärjestönsä.

”Yliopisto päivitti yhdenvertaisuussuunnitelmansa vuoden vaihteessa ja huomasimme, että yhdistykselle olisi ollut tarvetta jo silloin. Tunnemme paljon queer-ihmisiä, ja ajattelimme, että tässä olisi ihan selkeä järjestö”, Koivisto kertoo.

Ajatus yhdistyksestä tuli alkuvuonna ja työtä alettiin tekemään loppukeväällä. Virallisesti yhdistys rekisteröitiin elokuussa. Koivisto kertoo, että kaikki saatiin valmiiksi ennen Jyväskylä Pridea.

Jyväskylän ja Joensuun lisäksi samankaltaiset yhdistykset löytyvät ainakin Tampereelta ja Helsingistä. Jyväskylän sateenkaarevien korkeakouluopiskelijoiden yhdistyksen perustamiseen on otettu mallia muiden kaupunkien vastaavista.

”Sydän, kuten järjestön logossa.”

VAIKKA YHDISTYS valvoo jäsenistönsä etuja, edunvalvonnallisen puolen lisäksi ajatuksena on tarjota yhteisö ja yhteistä tekemistä. Jäsenmaksu on kaksi euroa, ja jäseneksi voivat liittyä myös Jyväskylän ammattikorkeakoulun opiskelijat.

”Oli ideana, ettei yhdistys olisi vain yliopiston puolella, vaan haluamme tuoda yhteen kaikkia Jyväskylän korkeakouluopiskelijoita. Sillä ajatuksella, että olisi turvallinen tila, koska sitä ei kaikilla välttämättä ole”, Arosara sanoo.

Perustajat kertovat, että jäsenistöä on saatu kerättyä hyvin ja kiinnostusta tapahtumia kohtaan on ollut. Tapahtumista tiedotetaan yhdistyksen Instagramissa. Ensimmäiseksi tapahtumaksi valikoitui käsityöiltama.

”Sellaista, että voi tulla tekemään omia käsitöitä tai ompelemaan haalarimerkkejä. Me puheenjohtajisto ollaan sellaisia käsityöhomoja”, Koivisto naurahtaa.

Tapahtumia suunnitellessa järjestäjät haluavat kuulla osallistujien toiveita.

”Haave ja näkemys on, että toiminta syntyisi jäsenistölähtöisesti. Ettei me vain järkätä jotain, mihin kukaan ei halua tulla”, Arosara toteaa.

TÄLLÄ HETKELLÄ kaikki kuusi yhdistyksen hallituksen jäsentä ja kaksi toimihenkilöä opiskelevat yliopistossa, joten tapahtumia on helpointa järjestää yliopiston tiloissa. Arosara ja Koivisto kuitenkin sanovat, että suunnitteilla on jalkautua tapahtumien kanssa muuallekin kaupunkiin.

Arosara haluaisi, että kaikki Jyväskylässä opiskelevat queer-ihmiset tuntisivat olevansa osa jotain. Hän haluaa yhdistyksen avulla tarjota mahdollisuuden löytää samantyyppisiä ihmisiä.

”Oma kaveriporukkani on täynnä queer-ihmisiä, mutta tiedän, että on paljon tyyppejä, joilla ei ole sama tilanne. Yksinäisyyttä ja pelkoa on, joten tarjoamme mahdollisuuden löytää kanssakulkijoita opiskelupiireistä. Tavoitteena olisi tarjota kaikille queer-ihmisille hyvä paikka. Tavat päästä siihen ovat monenlaiset, mutta se on kaiken ydin.”

*Arosara ja Koivisto kuuluvat Jyväskylän yliopiston ylioppilaskunnan hallitukseen, joka on Jyväskylän ylioppilaslehden kustantaja.